КВУ оприлюднив попередні висновки щодо ходу парламентських виборів

28.06.2019, 15:07
227 Переглядів

   Вчора у Києві відбулася прес-конференція представників Комітету виборців України, які презентували попередні висновки щодо оцінки ходу виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів 21 липня 2019 року. Пропонуємо увазі читачів низку важливих тез.

«Мажоритарка» – то біда
Оцінюючи Закон «Про вибори народних депутатів України», КВУ зазначило, що за умови належного застосування в цілому він дозволяє провести вибори у відповідності до міжнародних стандартів. Проте – має ряд значних недоліків, головним з яких є збереження мажоритарних округів. «В умовах України ( цитуємо текст висновків – ред.) мажоритарна складова на парламентських виборах сприяє використанню таких недоброчесних практик як підкуп виборців та адміністративний ресурс. Відносно невеликий розмір виборчих округів спрощує використання різних механізмів підкупу громадян з боку недоброчесних кандидатів, які мають відповідні фінансові ресурси. Моніторинг КВУ під час останніх виборчих кампаній засвідчив, що саме на мажоритарних округах фіксується більшість порушень виборчого законодавства, пов’язаних із використанням недоброчесних технологій». Також КВУ піддає сумніву конституційність окремих положень цього закону, зокрема, позбавлення права голосу на «мажоритарці» осіб, які проживають або перебувають за кордоном, або ж змінили місце голосування без зміни виборчої адреси.

Привідкрита закритість списків
КВУ констатує, що підготовка списків кандидатів більшості політичних партій здійснювалася традиційно в закритому режимі та без належного обговорення з боку громадськості, хоч при цьому політичні сили і робили наголос на своїй відкритості перед громадськістю. Як особливість саме цієї виборчої кампанії, відзначається, що низка політичних сил публічно висловили готовність вносити зміни до своїх виборчих списків у разі отримання інформації про недоброчесність кандидатів, включених до їх списків. «З одного боку, такий підхід свідчить про готовність політичних партій до конструктивного діалогу з громадськістю та виборцями. З іншого боку, вказує на проблему якісного наповнення виборчих списків партій, внаслідок чого до списків потрапляли неперевірені партією особи,- робить висновок КВУ. – Так, політична партія «Голос» повідомила, що відмовляється від висування двох кандидатів, щодо яких було надано інформацію від ЗМІ, яка вказує, що попередня діяльність цих осіб не відповідає критеріям партії. У політичній партії «Слуга народу» також ініціювали процедуру «постпраймеріз», що передбачало виключення зі затвердженого списку партії кандидатів у разі їх недоброчесності. Варто відзначити, що процедура виключення кандидатів із виборчого списку партії після проведеного з’їзду є неврегульованою. Політичні партії публічно не повідомляли про нові з’їзди щодо внесення змін та затвердження нового виборчого списку. При цьому останнім днем висування кандидатів у народні депутати України політичними партіями встановлено 10 червня, тоді як партії повідомляли про зміни в списках партій вже після цієї дати».
Ще однією особливістю кампанії названо те, що політичні партії публічно представили не весь список кандидатів відразу, а лише його частину. До прикладу, партія «Батьківщина» після проведення з’їзду представила лише ТОП 5 виборчого списку, партія «Європейська солідарність» – ТОП 10, «Українська стратегія Гройсмана» – також ТОП 10. Така ситуація дозволяє припустити, – йдеться у підсумках, – що політичні партії змінювали виборчі списки в ручному режимі та, можливо, не мали остаточних списків на момент проведення з’їздів.

Замість спілкування з виборцями – концерти, подарунки, послуги та звіти
Серед 5-ти найбільш поширених технологій, що використовуються в одномандатних округах, КВУ назвав такі:
1.Надання подарунків для закладів шкільної та дошкільної освіти, що включає роздачу пакунків із солодощами з нагоди свят, проведення в закладах освіти ремонтних робіт, закупівлю комп’ютерної та іншої техніки тощо. До прикладу, 1 червня, під час святкових заходів, приурочених до Міжнародного Дня захисту дітей, народні депутати України, місцеві осередки політичних партій, потенційні кандидати в мажоритарних округах влаштовували масову роздачу товарів та послуг і широко висвітлювали таку діяльність у ЗМІ. Найпоширеніші факти перевиборної благодійності – влаштування свят та екскурсій, надання комп’ютерної техніки та інших цінних подарунків для закладів освіти, роздача грошових коштів для учнів та вчителів.
2.Організація шоу, концертних програм, спортивних змагань
За оцінкою КВУ щонайменше 15 українських виконавців брали участь в розважальних агітаційних заходах на підтримку певних політичних партій чи кандидатів упродовж червня. Не менш активно використовувалися і спортивні змагання різного рівня.
3.Роздача безкоштовних товарів та надання послуг виборцям
Серед іншого за підтримки місцевих політиків та кандидатів в народні депутати відбувається роздача продуктових наборів для громадян, надаються безкоштовні набори медикаментів і проводиться роздача грошових стипендій для школярів. Також за підтримки кандидатів організовуються безкоштовні туристичні поїздки, проводяться медичні огляди громадян та надається пряма грошова допомога для релігійних храмів. Серед іншого роздача безкоштовних товарів та надання послуг виборцям відбувається під час заходів, приурочених до святкових дат (день міста, села, храмові свята тощо).
4.Участь потенційних та зареєстрованих кандидатів в народні депутати у відкритті соціальних об’єктів, які фінансуються місцевою владою. Звітування з боку місцевих політиків про «добрі справи»
Це включає поширення інформації щодо кількості коштів, які політикам вдалося залучити на свої округи за час роботи народними депутатами, повідомлення про об’єкти, які були збудовані чи відремонтовані за кошти кандидатів або ж за їх сприяння (школи, дитячі садки, лікарні, ФАПи, відкриття артезіанських свердловин), поширення інформації про благодійність кандидатів, що включає надання допомоги для соціально незахищених верств населення (пенсіонерів, багатодітних сімей тощо).
«Натомість кандидатами чомусь майже не використовується така форма агітації як безпосередні зустрічі із громадянами»,- зазначає Комітет виборців України.

Повністю текст попередніх підсумків КВУ можна прочитати тут –http://www.cvu.org.ua/uploads/%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D1%96%20%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8%20%D0%9A%D0%92%D0%A3%20%D1%89%D0%BE%D0%B4%D0%BE%20%D1%85%D0%BE%D0%B4%D1%83%20%D0%B2%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B2.pdf

28.06.2019, 03:07
227 Переглядів