Що там за білбордом-2

23.05.2014, 19:29
30 Переглядів

Експерт Тернопільського прес-клубу, кандидат психологічних наук ( кандидатська дисертація на тему “Соціокультурні чинники сприймання виборцями політичних повідомлень”) Наталія Гаєвська завершує аналізуватиме білборди кандидатів у президенти України. На подібному принципі базується і реклама білборду Ю. Тимошенко. bilb tymoshenkoТой же рішучий погляд політика, те саме виконання у чорно-білих тонах, що підсвідомо викликає відчуття безкомпромісності і ніби ділить все навколишнє на «чорне» та «біле», на «добрих» та «поганих». Але, на відміну від політичної реклами Ляшка, також виконаної в цих тонах, не виникає рішучості взятися за зброю і бігти боронити Батьківщину. Навіть попри заклик «Захистимо Україну!», виконаний в чорно-червоній тональності (з одного боку це апелювання до повстанської символіки, а з іншого – червоний колір це дія, рішучість, енергія). Чому так? Тому, що в рекламі Тимошенко, так само як і в рекламі Гриценка, використано той самий підсвідомий трюк – апелювання до несвідомої дитячої частини кожного з нас з метою її «заспокоєння». Аналізуйте самі: «Тяжкі часи. Рішучі кроки. Сильний лідер». Політтехнологи ЮВ активно намагаються використати незадоволення (часом, доволі об’єктивне) широких мас населення діючою владою, ніби передаючи месидж: «українська спільнота потребує сильного лідера, що все вирішить, а не отих нездар», тим самим пропонуючи чергового «пророка». Такий підхід є характерним і для попередніх кампаній Тимошенко – виражений егоцентризм, «месіанство», порівняння себе з іншими політиками, далеко не на користь останніх. Це свідчить, що кандидат є відірваним від основних тенденцій, які відбуваються в сучасному суспільстві, і все ще робить ставку на ту частину електорату, яка шукає собі «сильну руку», що наведе всюди лад без будь-яких зусиль зі сторони самого електорату. Наскільки високий відсоток таких виборців на сьогоднішній день, важко сказати, але він однозначно менший, ніж навіть рік тому. Майдан 2013-2014 суттєво змінив основні цінності та підходи в політиці сучасної України.

Те, що ситуація докорінно змінюється, дуже добре розуміє П. Порошенко (я аналізую зараз рекламну кампанію, а не особистість політика!) та його політ технологи, які вміло використовують це у передвиборчій кампанії.

bilb poroshenkoБудь-які конфлікти, в тому числі і військові, рано чи пізно завершаться, і треба буде відновлювати країну. Гасло «Жити по-новому» є дуже загальним (визначення «по-новому» має для кожного своє значення, але крок дуже вдалий, бо підсвідомо вселяє надію на переміни до кращого, тому знайде відгук у широких мас населення. Апелює він в першу чергу і до того, за що стояв Майдан – потреби в зміні старої корупційної системи на нові, діаметрально протилежні принципи співіснування у державі на різних соціальних рівнях. Реклама Порошенка розрахована на зрілий електорат, середній клас, що активно формується зараз в країні, і який приймає дійсність такою, як вона є, чудово розуміючи, що наразі ми є громадянами нестабільної держави з непередбачуваним північно-східним сусідом. І це – не на тижні і навіть не на місяці, це – на роки. Тому Порошенко, на противагу активній боротьбі та «месіонерству» пропонує альтернативний хід – починати адаптуватися в цих непростих умовах вже зараз, вже сьогодні, кожному на своєму місці. І якщо адаптація пройде успішно, то через десятиліття у нас буде і стабільна країна, і передбачувані сусіди.
Використання сірих, червоних, білих тонів в рекламі підкреслюють не радикальність позиції політика: гасло написане сірим, що підсвідомо викликає відчуття впевненості, червоний трикутник за спиною Порошенка – підсвідоме бажання до дій, а лінія, яка йде догори під невеликим кутом, сприймається, як позитивний момент руху вгору. До того ж ім’я Порошенка написане білими літерами на червоному фоні, що на відміну від чорних написів також сприймається більш позитивно .Погляд політика швидше впевнений, ніж рішучий, що підсвідомо націлює на думки про успішне вирішення ситуації. Рекламна кампанія Порошенка не використовує застарілого підходу «месіанства», що не є актуальним для сьогоднішнього українського суспільства, і це добре видно у принципі побудови другого білборду: відсутність обличчя політика, гасло великими червоними літерами і підпис сірим, як апелювання до кожного виборця, як до цілком зрілої особистості, що спроможна взяти на себе відповідальність за власне життя та за ситуацію в країні.
На завершення – про М.Добкіна, хоч Тернопільщина, як і вся Західна Україна, не є тими територіями, де зосереджений його основний електорат. На його рекламній кампанії чітко видно, що нові гасла типу «Єдина країна» в старій упаковці Партії Регіонів (представники якої і довели країну до краху) не мають на людей ніякого впливу, крім негативного. Це свідчить про дорослішання української нації, про більш критичне ставлення до тих, кого ми обираємо на державні посади, та зменшення відриву між народом та правлячою верхівкою.

bilb dobkin
У підсумку хочу сказати, що, приймаючи рішення, за кого віддати свій голос, завжди намагайтеся сприймати того чи іншого претендента цілісно та системно, враховуючи не лише ті гасла та програми, які він пропагує, але і спосіб життя, який він веде. Критично аналізуйте, що той чи інший політик хотів продемонструвати своєю поведінкою, і які та до кого месиджі несе його політична реклама.

23.05.2014, 07:29
30 Переглядів