Чому вже не чути «Подільського слова»

26.02.2021, 20:43
390 Переглядів

Першою реформованою районною газетою Тернопільщини, яка зникла з інформаційного поля, тобто припинила вихід, стало «Подільське слово» – багаторічне видання Тернопільської ради.

   На жаль, впродовж останнього року перестала виходити не одна місцева газета України. Однак майже в усіх випадках причиною стала суто неспроможність редакторів та колективів справитися з фінансовою кризою. Можливо, в кінцевому результаті саме це примусило «замовкнути» і «Подільське слово», однак першопричина була іншою. Її корені – в тому, що зробила з газетою місцева влада. І ту історію навіть дуже варто нагадати.

   Після набуття чинності  Законом України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” колектив «Подільського слова» на чолі з багаторічною редакторкою Ганною Макух прийняв рішення про роздержавлення одним з перших серед районок області, в березні 2016-го. Відповідно до того ж закону і РДА, і районна рада впродовж місяця після отримання повідомлення про таке рішення повинні були вийти із співзасновників. Перша так і зробила, друга ж, порушуючи законодавство, відклала це питання у довгий ящик  — вочевидь, ще тоді маючи власні сумнівні плани щодо газети. У будь-якому випадку згаданий Закон на той момент уже позбавив райраду права затверджувати чи звільняти її головного редактора. Не зважаючи на це, буквально через кілька місяців успішну редакторку  «Подільського слова» Ганну Макух, до роботи якої раніше жодних явних претензій не було, рішенням сесії  Тернопільської райради  раптово … звільняють з посади. Колектив редакції, дізнавшись про такий намір влади лише напередодні сесії, терміново підготував відкрите звернення до керівників району на захист свого редактора і своїх прав, однак воно було проігнороване. Як і застереження представників журналістської спільноти про недопустимість звільнення керівника редакції в умовах дії Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ». Відтак відбулася низка ганебних для районної влади подій, частина з яких була навіть зафіксована тернопільською поліцією та внесена в реєстр досудових розслідувань кримінального характеру. Колектив редакції направив відповідне звернення Президенту України, а Ганна Макух звернулася до суду… Після довготривалої тяганини (Тернопільський прес-клуб прослідковував всі пов’язані з інцидентом основні події та інформував про них на своєму сайті) суд прийняв рішення про незаконність звільнення редакторки та негайне поновлення її на посаді. З часом добилася Ганна Макух і виплати всіх належних їй компенсацій, однак повертатися в «Подільське слово» вже не захотіла.

   Тим часом газета, яка за результатами 2015-го року вперше за всю свою історію вийшла з прибутком і потребувала вже лише невеликого бюджетного фінансування, знову стала майже повністю від нього залежною. Солідні фінансові партнери – зокрема, Байковецька ОТГ – вже налагоджена Ганною Макух співпраця з якими мала стати надійним фундаментом для діяльності редакції, припинили співпрацю з виданням. Зупинився тоді і сам процес роздержавлення ( потім редакція вскочила вже в, так би мовити, останній вагон) . А її приміщення (половина двоповерхової будівлі в обласному центрі), яке до того 5 років було на балансі «Подільського слова», Тернопільська райрада забрала на свій баланс ще одночасно із незаконним звільненням Ганни Макух. «Якби не всі ті негідні дії влади, то я впевнена, що газета сьогодні була б, – каже вона сьогодні.­ – Можливо, нам було б складно, як більшості газет сьогодні, однак «Подільське слово» виходило б, і, я думаю, мало б перспективи».

Світлана МИЧКО

 

26.02.2021, 08:43
390 Переглядів