У Тернополі відзначають ювілей «вічної революціонерки»

14.05.2020, 11:21
451 Переглядів

Сьогодні, 14 травня, виповнилося 100 років від дня народження видатної громадсько-політичної діячки, патріотки і націоналістки, яку ще називали «вічною революціонеркою», нашої землячки Слави Стецько ( Ганни Музики). 

   Народилася вона в селі Романівка теперішнього Теребовлянського району. Як повідомляється, зокрема, у Вікіпедії, закінчила  Теребовлянську українську гімназію, відтак – гуманітарний ліцей, деякий час вчителювала у школі села Юшківці нині Жидачівського району Львівщини. Вісімнадцятирічною, у 1938-му, стала членкинею Організації українських націоналістів. У 1944 році, за вказівкою Проводу ОУН, виїжджає за кордон, де згодом  бере участь у звільненні ув’язненого  Ярослава Стецька – тоді першого заступника провідника ОУН. Колись вона розповість, що то була любов з першого погляду, тож незабаром вони стали подружжям.

   В часи важкої боротьби жінка стала керівником сектору зовнішньої політики Проводу ОУН та членом Центрального комітету Антибільшовицького блоку народів ( пізніше вона його очолить). За межами України Слава та її чоловік Ярослав Стецько продовжували боротися з більшовиками, бо розуміли, що лише так здобудуть незалежність для батьківщини. А у 1991 році, відразу після здобуття Україною незалежності, Слава повернулася на рідну землю. У цьому ж році стала головою Проводу ОУН, а в наступному очолила Конгрес Українських Націоналістів. Тричі була  депутатом Верховної Ради України. До кінця свого життя керувала розгалуженою структурою ОУН. Померла 12 березня 2003 року в лікарні у німецькому Мюнхені. Похована на Байковому кладовищі у Києві.

   У Тернополі пам’ять видатної націоналістки і патріотки увіковічено  меморіальною дошкою. Її встановлено на будинку №3 на бульварі Шевченка, де розміщений офіс обласної організації Конгресу українських націоналістів, і в якому  неодноразово бувала  Слава Стецько як депутат Верховної Ради та голова Проводу КУН. А якраз навпроти  розташований пам’ятник її чоловікові – Ярославу Стецьку.

   Як повідомив голова Тернопільської обласної організації КУНу Володимир Ткач, у зв’язку з карантином усі масові заходи, що були заплановані до 100-річчя  Слави Стецько, перенесені орієнтовно на 30 червня, однак дата буде корегуватися відповідно до зняття карантинних обмежень. Сьогодні ж, 14 травня, планується лише покладання квітів до пам’ятника членами Конгресу та керівниками обласної і міської рад Тернополя.

Діана Петровська

 На фото – Слава Стецько у Верховній Раді України; подружжя Стецьків в молодості; барельєф у Тернополі на бульварі Шевченка

 Фото з сайтів –  http://cun.org.ua, https://www.radiosvoboda.org  

14.05.2020, 11:21
451 Переглядів